- A növényt először Kitaibel Pál írta le 1799-ben Hosszúhetény határából és Somogyból (?), de ez a munkája csak később került elő.
- Önálló fajként határozta meg Anton Rochel osztrák-magyar botanikus a bánáti vizsgálódásai alapján 1828-ban. Innen ered a neve.
- 1960-ban Soó Rezső, a magyar botanika egy nagy alakja viszont kerti bazsarózsa alfajaként határozta meg. Így a tudományos neve Paeonia officinalis subsp. banatica (Rochel) Soó lett. Egyebekben (pl. jellemzők, előfordulások) a wikipédia magyar szócikkét tekintem alapnak, ami főként erre a cikkre épül.
- A nemzetközi wikipedia szócikkek a mediterrán és szubmediterrán vidékeken rendkívül elterjedt kerti bazsarózsa öt vagy hat alfaja közt említik. A bazsarózsák megítélésében nincs tehát konszenzus. még az alfajok számát illetően sem.
- A Googel Scholar tudományos kereső több mint 200 olyan cikket közöl az elmúlt mintegy másfél évtizedből, amelyek valamilyen módon említi a növényt. A szerzők csak kisebb része magyar. Ez a 200 feletti cikkszám rendkívül magas. Összehasonlításul, a másik híres endemikus mecseki fajról, a mecseki nőszőfűről csak 34 találata van.
- A rengeteg szakcikk absztraktja közül csak néhányat néztem át, olyanokat, amit ígéretesebbnek véltem. Ezekből megállapítható, hogy továbbra is általánosnak mondható az alfajként való besorolása, bár néhány, főként magyar szerző igyekszik önálló fajként elismertetni. Folynak genetikai és más korszerű vizsgálatok is, ezek eredményei azonban számomra zavarosak, nem értettem meg az ilyen cikkekből mindet.
- Saját tapasztalataink szerint. a leírásokban előforduló legnagyobb állománysűrűségüként leírt terület, a "Zengő gerincein" , nem pontos. Helyette inkább a "Zengő környékén" vagy "Püspökszentlászló-Hosszúhetény környékén" lenne a megfelelőbb.
(Köszönöm, Horváth Balázs pontosításait.)
|