2024. november 3., vasárnap

Fürdőzés a királykák földjén (Krk-sziget 4.)

Krk-szigeti tartózkodásunk alatt Európa egyik legnagyobb madara (fakó keselyű, lásd itt!) mellett az egyik  legkisebbet is megcsodálhattuk. Ezek a sárgafejű királykák, amelyek a Szent Márk-öböl strandja mellett keresgéltek rovarok után, és néha még kolibrikként szitálva, a fűszálak végéről csipegették az apró rovarokat. Volt időnk napozgatás, fürdőzés közben megfigyelni őket. 

De haladjunk szépen sorjában. Negyedik napunk reggelén a sziget északi részébe utaztunk, ahol már szinte kéznyújtásnyi közelségben vannak a part menti hegyek. 

Ez a vidék teljesen ellaposodik. Nem ide gondolná az ember a sziget legnagyobb barlangját. 

Pedig itt van a Biserujka (Gyöngyszem)-barlang.  Paraméterei alapján egész komolytalannak gondolná az ember (hossza: 110m, maximális mélysége: 12m, átlagosan 2-5m kőzet takarja), hiszen Szekszárdon több tucat pince is simán hozza ezeket a mutatókat.  Mi is erősen megfontoltuk, hogy megéri-e 6€-os árát,  de aztán összességében  kellemesen csalódtunk, mert rendkívül töményen kínált mindenféle cseppkövekből tisztességes méreteket, és a teljes 110m-es hosszán tele van látnivalókkal.

Hazai összehasonlításnak a lilafüredi Szt. István-barlang kínálkozik, ahol 170m-es szakasz járható be 2000 Ft-ért, de ott több mesterséges,  látnivaló nélküli szakasz is van. 

20 perc alatt két nyelven is elmondják a barlangról a tudnivalóakt.  A barlangot az 1950-es években nyitották meg de aztán sorsára hagyták. Így könnyen elérhető cseppköveinek a 90%-át le is törték. A háborús idők után 1997-re építették ki újra.  

A Spagetti-terem. Mára jó helyének köszönhetően Horvátország egyik leglátogatottabb barlangja lett, ahol nyaranta hosszas sorok is kialakulnak.  

Ráadásként egy barlangi medve csontvázának a másolatát is kínálja, a csontok eredetije egy zágrábi múzeumba került. 

A barlang után a Szt. Márk-félszigethez látogattunk ki, ami Risika falu határában van.

A félsziget és a mellette fekvő öböl ennek a templomnak a névadójáról kapta a nevét. 

A félszigetről fantasztikus körkilátás van. A Krk-sziget déli végén lévő sziklák. 

Partja rendkívül csipkézett. 

A szemközti hegyoldalak a parton.

Vrbnik is idelátszik, sőt még szálláshelyünk is kivehető. 

Ottlétünk alatt folyamatosan melegedett az idő, végül elérte a 26 fokot is a levegő. A vizet 20 fok körülinek jelezték. Az Adrián ritka homokos strand is fürdőzésre csábított. 

Szinte néptelen strand, kristálytiszta víz. 

Ami nyilván nyáron elképzelhetetlen, az üdezöld fű, amelyben sárgafejű királykák ugrándoztak. 

A fákon csöndes kabócák(?). 

Legendás hátasom...

... és csendes úszkálásom október 30-án. Most ne beszéljünk arról, hogy az Adria a világtengerek átlagánál jobban melegszik, és ez ökokatasztrófa rémképét vetíti a közeljövőbe. 

A fürdés után egy csendes kis túrát teszünk még a Frangepánok ősi várának romjaihoz. 

Még az erdei utak is kőkerítések közt vezetnek. 

Ennyi maradt Gradec várából.  Ez a kis vár volt az első Frangepán birtok, amiről tudunk. Még a 12. században említik.

A vár mellett a Frangepánok Szt. Miklós-kápolnája állt.