2023. március 30., csütörtök

A tavasz kis dombságunkban

Három röpke kis út március végéről.

Az odvas keltikéket két helyen csodálhatjuk: a Sötét-völgyben és a Gurovica-erdőben.

Som mindenfelé akad.

Sötétvölgy.

A méhek is rajzanak.

Tipikus.

Egerészölyv.

Erdei pinty, hím...

...és tojó.

Tavaszi séta a Gurovica-erdőben.

Fakopáncs húz el.

Bogláros szellőrózsa és ibolya.

Zöldek.

Lyuggatott ezüsthárs.

Patakvölgy...

...dögtetemmel.

Minden komolyabb erdőnek megvan a tavaszi jellegzetessége. A szálkai Oberwaldnak ez a bogláros szellőrózsa. 

Kedvenc medvehagymázónk  a Szekszárdi-dombság tölgykirálya mellett van, ami az első képen is feltűnik.

 

2023. március 27., hétfő

Rövid alföldi kitérők

Kunfehértóra szólított munkám már több mint két hete, és ha már itt jártam, kiugrottam a híres tóhoz. Ezt a tavat feláldozták a fürdőélet oltárán, de maradtak még tetszetős részei, még ha kicsit mesterkélt is.

Nagy divat volt egy időben telerakni Alföldet (is) kilátókkal. Ennek itt még némi értelme is volt. A sok-sok fürdővendég közül gondolom többen fel is keresik, és a nádtenger közepén még egy-két madarat is kiszúrhat az ember. Nekem ez most nem sikerült. 

Körbejártam a tavat. Nem nagy, hamar a végére értem.

Alföldi hangulatokat kerestem.

Kifejezetten hangulatos részei vannak.  Persze, nem azt a részt örökítettem meg, ahol a hatalmas strand van. Ezt a részt a pecások használják. A két világháború közt a jánoshalmi és halasi értelmiség kezdett ide kijárni fürdőzni, ebbe a szél vájta gödörben kialakult tóba. Aztán a tó szerepén nagyot lendített az, amikor  az 1960-as években a tanács nekiállt ingyen telkeket osztani a tópart közelében. 

A madárvilágot most néhány kacsa mellett ez a nagy kócsag képviselte, amelyik a jöttömre a tóról a füves pusztára repült. Ínnén is gyanúsan nézett rám...

...majd odébb szállt.

Itt olvasom egy ismertető táblán, hogy a település legértékesebb védett növénye a virginiai holdruta, ami rejtélyes módon került ide. Ez egy páfrányszerű növény és a fényképek szerint kb. annyira látványos egy laikus számára, mint egy csokor petrezselyem  a zöldségesnél. Nem tudom hol lehet a védett erdő, talán ez az, de lehet, hogy nem. Megkeresni nincs időm.

Szajkó.

A kifejezetten rendezett és jómódúnak tűnő  falu főutcáján vadgesztenye fasor. Benne egy kapitális példány, egykor vázágai jól visszanyesve, de megújúlt. 

A törzse.

Hazafelé még hirtelen ötlettől vezérelve beugrom Hildpusztára, Érsekhalma mellett. Nagy löszfalak fogadnak, bronzkori földvár van a tetején. 

Az ős Duna ezekig a partokig jött ki. Alföldi viszonylatban gigantikus és látványos löszfalak.  

Oldalában pince. Jó környéknek tűnik. 

Hildpuszta a kalocsai érsek majorsága volt egykoron. Kicsit szerencsétlenkedek a környéken, mert Takács Marci egy nagy nyárfát jelezett innen. Készületlenül jöttem ide, már itthon látom, hogy ráadásul a csatorna mentén rossz irányba is indultam el. Még szerencse, hogy hamar feladtam. Nem volt sok időm.

Tanösvény is van itt, az egykori turizmusvágy ékes bizonyítéka. Nyárra -gondolom- jó nagy lesz itt a dzsuva. Más inkább a susnyás kifejezést szereti.

Az egykori földvár bejárata. Kissé halódik most itt minden, de talán lesz még jobb korszaka is. Vagy mégse.

 

2023. március 25., szombat

Volt egyszer egy vadvízország

 A Völgységi Múzeumban tartott előadásom diái, néhány rostálatlan helyesírási hibával.

Az előadás felkerült a youtube-ra is.